چرا براى سلامتى امام زمان(عج) دعا مى كنيم؟

 دليل دعا كردن براى‏سلامتى‏ امام عصر چيست؟ در حالى ‏كه خداى‏ منان اراده دارد ايشان زنده و سلامت بمانند، آيا اصلا امكان دارد آن وجود مبارك دچار كسالت شوند؟

 

آن سفر كرده كه صد قافله دل همره اوست‏
هر كجا هست خدايا به سلامت دارش‏1

دعا از هر حيث مخصوصاً براى‏سلامتى‏امام زمان(عج) آثار و بركات فراوانى دارد كه برخى عبارتند از:
1. دعا نشان‏گر علاقه و محبت مسلمانان به ايشان است. اگر چه دوستى ‏تمام ائمه معصومين ‏عليهم ‏السلام بخشى ‏از ايمان و شرط قبولى ‏اعمال است، در عين حال دعا كردن در حق امام زمان(عج) موجب ازدياد محبت آن حضرت در دل و در نتيجه موجب تقويت ايمان مى ‏گردد.
2. دعا اظهار تجديد عهد و پيمان با آن حضرت است و محتواى ‏پيمان با آن حضرت را دين دارى، شريعت محورى‏و تصميم قلبى ‏بر اطاعت امر امام‏ عليه ‏السلام و يارى‏رساندن او با نثار جان و مال تشكيل مى ‏دهد.
تجديد بيعت با آن حضرت عليه‏ السلام كارى است كه بعد از هر نماز از نمازهاى پنجگانه يا در هر روز و يا در هر جمعه انجام آن مستحب است. هر روز بعد از نماز صبح، دعاهايى ‏كه مربوط به وجود مبارك امام عصر(عج) است، خوانده شود، بسيار مفيد و مؤثر خواهد بود.

دعاى‏شريف «اللهم بلغ مولاى‏صاحب الزمان صلوات الله عليه عن جميع المؤمنين...» و نيز «دعاى ‏عهد» شاهدى‏براى‏اين سخن است.2
3. دعا سبب زنده نگه داشتن ياد امام غايب در دل منتظران مى ‏گردد. ياد امام زمان(عج) توجه به ارزش هاى‏ دين و اصول اخلاقى را در دل‏ها زنده مى ‏كند و غفلت از ياد امام، يكى ‏از دلايل عمده پژمردگى ‏و سستى ‏ارزش هاى الهى‏ وانسانى ‏در جوامع اسلامى است.
دلت گر كه يك لحظه غافل نشيند، خدنگ بلا بر دل دل نشيند
4. كسى‏ كه سلامتى‏ امام زمانش برايش مهم است، مسلما آزردن آن حضرت برايش سخت است؛ در نتيجه دعا براى‏سلامتى ‏آن حضرت، انسان را به انجام كارهايى‏ وامى ‏دارد كه موجب خشنودى ‏آن حضرت و در نتيجه سبب رسيدن به مقام رضوان الهى‏ مى ‏گردد.
5. دعا بسيار مؤثر است و موجب فرج آن حضرت و نيز فرج و گشايش در زندگى ‏مؤمنان مى ‏شود.
6. دعا موجب قرب الهى ‏است. امام مهدى(عج) در خصوص زيارت آل يس مى ‏فرمايند: «هرگاه خواستيد به وسيله ما به خداوند و به ما توجه كنيد، اين زيارت را كه از جانب خداوند انشا شده است، بخوانيد».3
اين زيارت كه از جهات مختلف محتوايى عميق دارد، بسيار مورد تأكيد و سفارش قرار گرفته است. اين زيارت از ابتدا تا انتها، دعاى براى سلامتى، تندرستى و بهروزى امام زمان(عج) است؛ «السلام عليك يا خليفه الله و ناصر حقه... السلام عليك حين تصبح و تمسى، السلام عليك فى‏ اليل اذا يغشى ‏و النهار اذا تجلى... السلام عليك بجوامع السلام...؛ سلام بر تو اى جانشين خدا و يارى كننده حق... درود و سلام بر تو هنگامى كه صبح و شام كنى، درود و تهيت الهى ‏بر تو در شب كه همه جا را فراگيرد و در روز، در وقتى ‏كه نور دهد (يعنى‏ سلام بر تو در هر صبح و شام)...، درود بر تو درودى‏ همه جانبه...».
در دعاى بعد از اين زيارت نيز معانى بلندى نهفته است؛ مانند: خدايا او (امام زمان«عج») را از شر هر متجاوز و سركشى‏ و از شر همه خلق خود پناه ده و او را از حوادث يوميه، از پيش رو و از پشت سر و از طرف چپ، حفظ و نگه‏دارى ‏كن و از اين كه آسيب و گزندى به او برسد، جلوگيرى ‏كن و در خصوص او، رسولت و خاندان رسولت را حفظ نما و به دست مباركش عدل و داد را پديدار نما! «اللهم اعذه من شر كل باغ و طاغ و من شر جميع خلقك و احفظه من بين يديه و من خلقه و عن يمينه و عن شماله و احرسه و امنعه من ان يوصل اليه بسوء واحفظ فيه رسولك و آل رسولك واظهر به العدل...».
در پايان سخن لازم است يادآور شويم كه دعا كردن براى‏سلامتى ‏و فرج آن حضرت، اطاعت از امر خداوند و نيز اهل بيت پيامبر اكرم‏صلى الله عليه و آله است؛ «و هر كه خدا و رسولش را اطاعت كند و خداترس و پرهيزكار باشد، چنين كسى‏به فوز و سعادت خواهد رسيد».4
آخرين نكته اين است كه هر چند طبق وعده الهى ‏حضرت زنده و باقى‏ هستند تا زمانى ‏كه پرچم توحيد و عدل را در همه جهان به اهتزاز درآورند، ولى ‏بالاخره بشر هستند ودر معرض آفات جسمانى‏ و بلاهاى طبيعى و ممكن است مريض شوند و دچار كسالت گردند و از اين نظر دعاى‏ما براى ‏سلامتى‏ حضرت و حفظ ايشان از اين آفات و حوادث، بدون شك در سلامتى ‏وجود آن عزيز عالم وجود و آخرين دفرّ صدف امامت و ولايت، مؤثر و مفيد است.

 

پى‏ نوشت:

1. ديوان حافظ، ص‏223.

2. قمى، مفاتيح الجنان، ص‏892ù891.

3. همان، ص‏863.

4. نور(24): 52.

نویسنده:حسن احمدى